Gosia Sikora-Borecka

doula i pedagożka – informacyjne i edukacyjne wsparcie, mówię/piszę o ciąży, porodzie i połogu: karmieniu piersią, pierwszych tygodniach i miesiącach rodzicielstwa, masażu antykolkowym i dziecięcym, masażu szalem Rebozo, stylach rodzicielstwa i więcej :)

DLA DOUL

Mamy sekret w naszej kulturze. Nie taki, że poród boli. Taki, że kobiety są silne.” Laura Stavoe Harm

Czy nadaję się na doulę?

Doula to kobieta, która wierzy w moc rodzenia, pomaga przygotować się do tego jednego z najważniejszych w życiu kobiety momentów w sposób dla danej kobiety i jej rodziny najbardziej satysfakcjonujący. Czy to będzie poród w domu czy w szpitalu, w pełni fizjologicznie, przy wywoływanym porodzie czy przez cesarskie cięcie – doula może być obecna i pomóc przeżyć go jak najpełniej. Czy potrafę zaakceptować wybór kobiety, nawet najbardziej różny od mojego i być przy niej nie osądzając?

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Pojęcie doula ( w starożytnym języku greckim oznaczające służąca) pojawiło się po raz pierwszy pod koniec lat 60tych  w Stanach Zjednoczonych w książce antropolożki Dany Raphael i określało doświadczoną w swoim macierzyństwie kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem.   Pojęcie to rozszerzyli amerykańscy lekarze i badacze Marshall Klaus i John Kennel obejmując nim wsparcie w czasie porodu. Spowodowała to obserwacja, jak ogromną różnicę w wynikach okołoporodowych dała sama wspierająca obecność osoby towarzyszącej, kobiety niezwiązanej z personelem medycznym, obecnej przez cały czas porodu. Czy jestem gotowa na pełną dyspozycyjność?

Kobiety towarzyszyły innym kobietom w ich macierzyństwie od zawsze. To nie poradniki, fora internetowe czy osoby, które nie mają wiele z macierzyństwem wspólnego, kształtowały tę część kobiecości jaką jest macierzyństwo, ale żywy przykład i obserwacja. Koncepcja wspierania i towarzyszenia w czasie ciąży, porodu i połogu przez matki, ciotki, siostry, przyjaciółki  ma wielowiekową tradycję w wielu kulturach, ale zanika wraz ze zdobyczami cywilizacyjnymi. Współcześnie doule przejęły tę rolę, dodatkowo są dobrze i szeroko wyedukowane, pamiętają, że dzień narodzin jest jednym z najważniejszych w życiu kobiety i jej rodziny. Pomagają tworzyć i chronić dobre wspomnienia wokół porodu. Czy potrafię sprostać tym zadaniom? Czy jestem gotowa na ciągłe uczenie się?

 

Zajrzyj na stronę Stowarzyszenia DOULA w Polsce.

Do poczytania strony anglojęzyczne:

Penny Simkin

Debra Pascali-Bonaro

Sarah Wickham

Gail Tully

Sheila Kitzinger

Ina May Gaskin

Rebecca Wright

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: